«Господь народові своєму дасть силу,
Господь благословить народ свій миром.»
(Пс.29.11)
У неділю 15 грудня 2013р. Гданськ продемонстрував солідарність з Євромайданом у Києві та з кожною особою в Україні, яка у своєму місці проживання бореться за гідність, проведення змін у державі, демократичний курс України.
Після Божественної Літургії у греко-католицькій конкатедрі св. Вартоломея і Покрови Пресвятої Богородиці у Гданську, яку служили гданський парох о. митрат Йосиф Улицький i о. Володимир Куцай, виходячих з церкви вірних привітали гданщани, разом з представниками гданського самоврядування та мером Павлом Адамовичом і ректором костела св. Івана о. Христофором Нйедалтовським, яким небайдужі події, що на днях проходять в Українї. Вони висловили свою підтримку обдаровуючи усіх синьо-жовтими подарунками а на знак солідарності з Україною прикарсили ялинку, що росте на площі перед греко-католицькою церквою, синьо-жовтими прикрасами.
Гданськ це місце, яке символізує сучасну боротьбу з тоталітарною системою. Це тут народився рух “Солідарність”, що остаточно поклав початок ліквідації комуністичної Європи. Його мирна боротьба доказала яка сила у громадянської солідарності, що спирається на християнських цінностях, коли призвела до зруйнування берлінського муру на Заході а на Сході совєтської імперії. Радянський блок впав, повстали незалежні держави, але совєтьська система в частинні давньої імперії вижила в різних формах, звідки щоразу вириваєстья голос змагань за свободу, щоб остаточно винищено залишки цієї ж нелюдяної системи. Тому гданський Євромайдан, який зібрався вдруге, проходив саме на Площі Солідарності біля Па’мятника Полеглим Робітникам поруч зі Європейським центрум солідарності, якого акта засновання у 2005р. підписував також президент В. Ющенко. Учасники принесли з собою прапори України і Євросоюзу, виписані гасла якими висловлювали свою солідарність і підтримуку вимог Євромайдану у Києві. Один з організаторів п. Недім Усеїнов, політолог, накреслив події останнього місяця у житті України та підкреслив, що жорстокий спосіб, в який українська влада відноситься до волі українського народу, не був ніколи стосований протягом 22 літ незалежності України і призводить до цього що люди попри все не бояться і виходять на Майдан вистоювати свої права: “Шановні паньство, сьогоднішній Майдан, це не тільки спосіб висловлювання європейських аспірації українського народу. Це боротьба за гідність, яку вже цей народ виграв.” Учасники демонстрації зложили квіти під Па’мятником Полеглих Робітників, які саме також 15 грудня понад 30 років тому вийшли у багатотисячні маніфестації у Гданську a досвідчили жорстокості з боку влади. Подібність обох припадків в тому, що ганебні чини влади супроти людей призводять до більшого об’єднання всіх громадян у боротьбі за справедливість та повільних процесів трансформації самого суспільства. Організований Головою Поморського Відділу ОУП у Гданську п. Єлисаветою Кремінською мітінг зібрав гданських українців і поляків, які своєю присутністю хотіли в цей символічний спосіб підтримати українців, так, як суспільства західньої Європи підтимували поляків у 80-тих роках. Участь брали усі покоління, від найстарших до наймолодших дітей, в тому особливо можна було відчути активність наймолодших, які на кінець почали співати гимн України, до якого долучились присутні.
Євромайдан на площі Солідарності закінчився, будуть наступні. Дальша підтримка дуже важлива, матеріальна і моральна, але і молитовна, до якої запрошував гданський парох о. Й. Улицький, щоб в цей спосіб підримвати тих, що на передовій лінії фронту. Гданська громада кожного дня у церкві продовжує цей молитовний майдан.
Як кажуть записані слова на Пам’ятнику Погиблих Робітників у Гданську присвяченого тим, що у своєму часі ставали на шлях боротьби за гідність і справедливість “Господь народові своєму дасть силу…”. (Пс.29.11)
Ніна Паславська, фото: Р.Когут, Я. Олексeюк,Н.Паславська